Ako najlepšie jesť špenát - varený alebo surový? Odpoveď vás možno prekvapí

Špenát je skutočnou pokladnicou živín. Obsahuje málo kalórií, ale veľa bielkovín, ako aj vitamínov a cenných prvkov. V 100 g rastliny sa nachádza 16 - 17 kalórií, 2,6 g vlákniny a glykemický index špenátu je 32. Okrem toho zelené listy obsahujú minerálne látky, ako sú železo, draslík, zinok a horčík, ako aj vitamíny, ktoré podporujú imunitu, zrak a stav pokožky. Aby sme však využili cenné vlastnosti špenátu, je dôležité vedieť, ako ho podávať. Tak surový, ako aj varený má svoje výhody aj nevýhody. Odporúčame, ktoré z nich.
Špenát - surový alebo varený?
Najviac vitamínov sa nachádza v surových špenátových listoch. Práve v tejto forme si zachovávajú najvyšší obsah vitamínu C, kyseliny listovej a luteínu - mimoriadne dôležitého antioxidantu, ktorý chráni naše oči pred škodlivým svetlom. Okrem toho surový špenát obsahuje všetkých deväť pre telo nevyhnutných aminokyselín, čo z neho robí vynikajúci zdroj rastlinných bielkovín.
Prečo je špenát dokonalým prostriedkom na chudnutie
Na zvýšenie biologickej dostupnosti vitamínov rozpustných v tukoch a karotenoidov sa oplatí pokvapkať listy surového špenátu rastlinným olejom. Pokvapkanie citrónovou šťavou im pomôže zachovať si intenzívnu farbu a pridanie papriky zvýši vstrebávanie železa obsiahnutého v špenáte. Surový špenát výborne chutí aj s cesnakom, muškátovým orieškom a vínnym octom. Dobre sa k nemu hodí aj parmezán a syr feta.
Surový špenát má však aj svoje nevýhody. Obsahuje šťavelany - látky, ktoré môžu viesť k tvorbe obličkových kameňov, najmä u ľudí s predispozíciou. Na zníženie rizika odborníci odporúčajú kombinovať surový špenát s produktmi bohatými na vápnik, ktoré neutralizujú účinok oxalátov.
Takisto je dobré špenát blanšírovať - tým sa odstráni väčšina oxalátov. Tento spôsob rýchlej tepelnej úpravy sa odporúča najmä ľuďom s rizikom vzniku obličkových kameňov. Ale nielen to. Varenie tiež zvyšuje biologickú dostupnosť niektorých živín obsiahnutých v špenáte, napríklad železa a flavonoidov.
To je dôležité, pretože železo aj flavonoidy sú pre naše telo mimoriadne cenné. Druhé menované látky sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a môžu podporovať prevenciu rakoviny. Na druhej strane, železo v potrave má dôležitú funkciu pri prenose kyslíka, tvorbe hemoglobínu a fungovaní imunitného systému.
Varený špenát má však aj ďalšie výhody. Ako ukazuje štúdia z roku 2016 uverejnená v časopise International Journal of Life Sciences and Review, jeho konzumácia v tejto forme môže urýchliť rast detí, zmierniť únavu a zabrániť vzniku rakoviny. Ale pozor: varenie špenátu nie je bez nevýhod - počas tepelnej úpravy rastlina stráca až 75 % vitamínu C, ako aj polovicu kyseliny listovej. Ak chcete zachovať čo najviac živín, zvoľte radšej varenie v pare - tento spôsob výrazne minimalizuje straty vitamínov a minerálov. Dôležité je aj to, ako dlho špenát varíte - pri dlhom varení výrazne znižujete jeho výživovú hodnotu.
V konečnom dôsledku záleží na vašich preferenciách, v akej forme budete špenát konzumovať. Surový poskytuje najviac vitamínu C, kyseliny listovej a luteínu, zatiaľ čo varený je lepší pre ľudí s problémami s obličkami a umožňuje lepšie vstrebávanie železa a flavonoidov. Bez ohľadu na formu je pravidelná konzumácia špenátu skvelým spôsobom, ako si zlepšiť zdravie chutným a účinným spôsobom.
Objavte 13 skvelých receptov na perfektný obed či večeru:
Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.