Neodoláte! Vyskúšajte nesmrteľnú Štefanskú sekanú s prekvapením v každom reze

Na Štefana, teda 26. decembra, sa tradične konzumujú rôzne lahôdky, často vrátane jedál, ktorých recepty sa v rodinách odovzdávajú z generácie na generáciu. Medzi vyhľadávané pokrmy patrí aj Štefanská sekaná, ktorá nielenže chutí božsky, ale aj nádherne vyzerá. Okrem tradičných sekaných a mäsových rolád sú na stole tiež populárne rôzne pečené mäsové špeciality, pričom kačka, hus či morka s prílohami sú vždy zárukou úspechu.
Štefanská sekaná, poctivá a chutná, je jedlo, ktoré poteší každého člena rodiny aj návštevu. Jej príprava je jednoduchá a výsledok je viac než slávnostný. Ak túžite po ozvláštnení, skúste do sekané pridať celé vajíčko, ktoré vytvorí krásny, dekoratívny stred s vynikajúcou chuťou.
Na prípravu Štefanskej sekanej budete potrebovať základné suroviny ako mleté mäso, koreniny a vajíčka. Výhodou tohto jedla je, že do mäsovej zmesi môžete pridať rôzne ingrediencie podľa chuti, či už zeleninu, bylinky alebo syr. Pečenie sekanej je úžasne pohodlné a medzi tým, čo sa pripravuje v rúre, sa môžete venovať svojím hosťom alebo odpočinku. Vyskúšajte a presvedčte sa sami.
Štefanská sekaná - recept
fotogaléria
Štefanská sekaná
Zdroj: iStockphoto
Ingrediencie:
- 500 g mleté mäso (bôčik, bravčové plece)
- 3 ks biely rožok
- 1 ks vajce
- 1 ks cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- podľa chuti soľ, mleté čierne korenie
Ešte potrebujeme:
- 5 ks uvarené vajce
- strúhanka
- olej
Postup:
1) Do misky dáme mleté mäso, pridáme najemno nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak, vajce, soľ, korenie a nakrájané vyžmýkané rožky, ktoré sme si vopred namočili do vody. Podľa chuti môžeme pridať nasekanú petržlenovú vňať, strúhaný syr alebo na drobno nakrájanú zeleninu.
2) Rukami vypracujeme jednotnú zmes, ktorú rozložíme na potravinársku fóliu do tvaru obdĺžnika. Do stredu uložíme uvarené vajíčka - do jedného radu. Pomocou fólie mäso uzavrieme a vytvarujeme roládu. Dobre utlačíme, aby počas pečenia nepraskala a držala tvar. Takto pripravenú roládu preložíme na vymastený plech.
3) Povrch potrieme tenkou vrstvou oleja a posypeme strúhankou. Pečieme prikryté alobalom pri teplote 180 stupňov približne 50-60 minút. Približne v polovici pečenia alobal stiahneme a pečieme do zlatova.
Štefanskú sekanú môžeme podávať s tradičnými slovenskými prílohami ako je zemiakový šalát, zemiakové pyré, ale aj dusenou zeleninou či čerstvým chlebom. Pre zdravšiu verziu skúste nejaké jemné listové šaláty alebo cviklový šalát s jogurtom. Štefanská sekaná chutí výborne aj na studeno.
Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.