Do fazuľovej polievky dám vždy niekoľko kusov. Preto má krásnu farbu a chutí tak vynikajúco

Fazuľová polievka je ideálnym spoločníkom počas chladných dní, a v lete nám poslúži ako perfektná sýta večera. Jej príprava je veľmi jednoduchá a podávať ju môžeme s kúskom čerstvého pečiva či domácim langošom.
Výborná je na sladko, na kyslo, v pikantnej verzii i v kombinácii s inými strukovinami či zeleninou, bez mäsa, ale aj s údeným kolenom alebo rebierkami.
Táto polievka je jednoducho klasika, ktorou nikdy nič nepokazíte a ako sme už spomenuli, dá sa pripraviť v niekoľkých verziách. Nech už si vyberiete akýkoľvek recept, oplatí sa do neho zaradiť jednu ingredienciu navyše. Polievka získa krásnu farbu a znamenitú sladkú chuť. O čo ide?
Ak sa dnes idete pustiť do varenia obľúbenej fazuľovej polievky, pripravte si za hrsť sušených sliviek. Táto nenápadná zložka polievku perfektne dochutí, zvýrazní a bude mať ten správny šmrnc. Odkedy mi susedka tento tip poradila, do polievky dávam sušené slivky vždy. Je to absolútna delikatesa! Sušené slivky tiež dobre fungujú aj v kapustnici či iných strukovinových polievkách.
A aby sa polievka vždy podarila, oplatí sa dodržiavať niekoľko pravidiel.
Rady a tipy, ako variť fazuľu
Fazuľa je mimoriadne obľúbená strukovina, ktorá poslúži na prípravu skvelej polievky ale aj iných chutných jedál, ako sú prívarky, nátierky i šaláty. Základom je preto vedieť, ako ju správne uvariť, preto nevynechajte tieto kroky. Poradíme vám tiež, čo treba urobiť, aby sa vám fazuľa počas varenia už nikdy nerozpadla.
1) Umyť a pretriediť
Fazuľu vysypte do sitka, dobre opláchnite a povyberajte scvrknuté fazule.
Fazuľa, rovnako ako aj iné strukoviny, potrebuje svoj čas, aby zmäkla. Ideálne je ju namočiť vopred do studenej vody, najlepšie deň pred plánovaným varením. Pokiaľ chcete čas ušetriť, použite metódu rýchleho namáčania. Fazuľu zalejeme vodou, privedieme k varu a povaríme 2-3 minúty. Dáme bokom, prikryjeme a necháme postáť 1 hodinu. Pred varením fazuľu scedíme a dobre prepláchneme.
Pokiaľ ste fazuľu zabudli dostatočne vopred namočiť, expresné zmäknutie zaručí sóda bikarbóna. Jej účinky dokáže zmäkčiť akúkoľvek strukoviny úplne bez namáčania.
Absolútnou jednotkou v rýchlosti varenia je tlakový hrniec. S ním máte vždy istotu. Behom pár minút v ňom uvaríme akúkoľvek azuľu a to aj bez namáčania.
2) Bez nafukovania
Niektorých ľudí môže konzumácia fazule potrápiť a spôsobiť tráviace ťažkosti. Preto sa odporúča fazuľu namočiť bez ohľadu na to, aký druh si na varenie vyberieme. Praktický prehľad fazúľ si pozrite tu>>
Vodu vymeníme po namáčaní, zalejeme čistou vodou, privedieme k varu a vodu opäť vymeníme. Následne pokračujeme v príprave receptu.
3) Aby sa nezrazila
Ak varíme fazuľovú polievku či prívarok s pridaním smotany alebo mlieka, tesne predtým pridajte do hrnca lyžičku sódy bikarbóny. Tento trik zaručí, že sa po pridaní mlieka polievka nezrazí.
4) Lahodná a krémová
Krásne krémová štruktúra je už len čerešničkou na torte. Na začiatku varenia stačí pridať lyžicu oleja, ktorý okrem krémovej konzistencie pomáha znížiť penenie počas varenia.
5) Žiadne blato a výsledok ako od profesionála
Pokiaľ pripravujete polievku či fazuľu na šalát, tento trik oceníte. Kúsky fazule budú dokonalé a šupka bude krásne držať svoj tvar. Na začiatku varenia pridajte lyžičku soli. Tá spomaľuje mäknutie šupky, takže sa nikdy nerozpadne.
Avšak je tiež pravda, že ak pridáte soľ na začiatku, proces varenia sa môže predĺžiť. Teda čím viac soli, tým dlhšie ju budete musieť variť. Preto jej nepridávajte veľa, na jedno balenie postačí 1 čajová lyžička soli a pripravovaný pokrm podľa chuti dosoľte až na koniec.
Pozrite si tiež výborné tradičné i menej známe recepty na fazuľovú polievku:
Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.